Jubilarna obljetnica najvećeg uspjeha hrvatskog klupskog nogometa u povijesti

Vrijeme Čitanja: 3min | sri. 06.09.17. | 11:01

Dinamo je prije 50 godina bio jedan od najjačih klubova svijeta.

Na današnji dan, prije točno 50 godina, ostvaren je najveći uspjeh hrvatskog klupskog nogometa u povijesti. Zagrebački Dinamo osvojio je Kup velesajamskih gradova, odigravši u Leedsu protiv slavnog engleskog kluba 0:0 i tako obranio prednost iz zagrebačke utakmice, odigrane tjedan dana ranije, u kojoj su Modri slavili 2:0.

Dinamov KVG iz ’67. jedini je europski trofej hrvatskog klupskog nogometa u povijesti. Iako će pojedinci pokušati omalovažiti ovaj uspjeh zagrebačkog kluba, jer, eto, KVG se nije igrao pod okriljem UEFA-e to nema nikakvog smisla jer se radilo o drugom najjačem europskom natjecanju u to doba u kojem je Dinamo do trijumfa, između ostalog, nadvisio slavni Juventus (talijanski prvak iz te sezone), Eintracht iz Frankfurta i naposljetku Leeds United, tada jedan od najjačih klubova svijeta koji je u razdoblju od 1964. do 1975. osvojio dva naslova prvaka Engleske, pet puta bio drugi, jednom osvojio i tri puta igrao finale FA kupa, osvojio engleski Liga kup i Superkup, dva Kupa velesajamskih gradova, a igrao je i tri finala europskih natjecanja: Kupa prvaka 1975., Kupa pobjednika kupova 1973. i Kupa velesajamskih gradova. Upravo te, 1967. godine.

Dinamo je došao do kraja nogometnog natjecanja koje je kvalitetom bilo tek nešto ispod europskog Kupa prvaka i Cope Libertadores koja je u to vrijeme bila u rangu europskog Kupa prvaka. Te sezone u KVG-u nastupili su, između ostalih, Barcelona, Sevilla, Athletic Bilbao, Valencia, Eintracht, Stuttgart, Napoli, Juventus, Leeds, West Bromwich Albion, Bordeaux, Toulouse, Benfica, Porto, Ferencvaroš, Sparta Prag, Crvena Zvezda…

Je li to natjecanje tada bilo pod ingerencijom UEFA-e nije toliko bitno. S naslovom osvajača KVG-a u svojim vitrinama i povijesnim almanasima ponosno se diče Barcelona, Leeds, Arsenal, Roma, Valencia, Newcastle i Ferencvaroš, naravno da će isto činiti i Dinamo.

Dinamo je te sezone, bez sumnje, bio jedna od najjačih momčadi na svijetu, posebno na Maksimiru u kojem je modri klub doslovno samljeo protivnike te, na kraju krajeva, nije primio gol uz ukupnu gol razliku na domaćem terenu 13:0.

Koliko je Dinamo tada bio jak dokazuje i pobjeda nad Milanom u osmini finala Srednjoeuropskog kupa (ukupnih 1:0 u dvije utakmice) i pobjeda u prijateljskoj utakmici nad Celticom u Glasgowu 1:0, u veljači ’67. Budući da je Celtic te sezone osvojio Kup prvaka, Dinamo je proglašen neslužbenim osvajačem europskog Superkupa. Dvije godine kasnije je ta generacija odigrala izjednačeno s Peleovim Santosom, ako ne najjačom, onda sigurno jednom od najjačih momčadi toga doba.

Idejni tvorac Dinama ‘67. bio je legendarni i autoritativni pragmatik i osobenjak Branko Zebec (1939.-1988.), koji je Modre doveo do finala, upisao ponajveće pobjede u klupskoj povijesti, protiv Juventusa 3:0 i Eintrachta 4:0, no u finalu je Dinamo vodio Ivica Horvat, budući da je Zebec, zajedno s predsjednikom Ivanom Šiblom, napustio klub zbog još uvijek ne potpuno razjašnjenih razloga. Navodno se radilo o sukobu predsjednika Šiba i Zebeca s dugovječnim direktorom Ottom Hoffmanom.

Postavu s kojom je Dinamo u Leedsu ostvario povijesni uspjeh hrvatskog nogometa znali su izrecitirati svi tadašnji, a znaju je i mnogi današnji navijači Plavih:

Zlatko Škorić, Branko Gračanin, Filip Blašković, Marijan Brnčić, Rudi Belin, Mladen Ramljak, Denijal Pirić, Marian Novak, Josip Gutzmirtl, Marijan Čerček i Krasnodar Rora.

Među njima nije bio po mnogima i najbolji igrač te generacije, legendarni Štef Lamza, koji je u polufinalu protiv Eintrachta odigrao možda i najbolju partije jednog igrača ikad viđenu na Maksimiru. Bilo je poznato kako je veliki Štef, virtuoz koji je s loptom mogao sve, volio zaviriti u čašicu te se u slavlju nakon utakmice dogodila tragedija. Lamza je pao s balkona Ville Rebar, ozlijedio centar za ravnotežu te se vrsni dribler nikada nije vratio isti…

GNK Dinamo je solidno obilježio 50. obljetnicu osvajanja KVG-a, organizirali su “Trophy Tour” u kojem su pobjednički trofej izložili na glavnim trgovima u 16 gradova u Hrvatskoj i BiH, iako je nejasno zašto nisu dogovorili prijateljsku utakmicu s Leedsom, ili barem Eintrachtom kojega danas vodi Niko Kovač.

Navijači Dinama, Bad Blue Boysi, jubilarnu obljetnicu najvećeg trofeja svojega kluba obilježili su koreografijom na Šalati koja se već četvrtu godinu tradicionalni igra upravo oko Dinamovog osvajanja Kupa velesajamskih gradova…

(Foto: Pixsell)


Tagovi

Kup velesajamskih gradova

Ostale Vijesti