Sanjin Strukić/Pixsell
Sanjin Strukić/Pixsell

Dinamo je sad stabilan, ali ima pravo samo na jednu lošu sezonu!

Vrijeme Čitanja: 6min | pet. 28.03.25. | 13:00

Na Skupštini je zamalo izbjegnut potres, ali svejedno, u Maksimiru sve snage moraju baciti na rezultat i sportski sektor kluba. Jer, samo uspjeh na travnjaku Dinamu dugoročno jamči udoban život

Zajedništvo, jednoglasje, puhanje u ista jedra. Takve su poruke odaslane u srijedu s Dinamove Skupštine, ugrubo je opisan izgled novog Maksimira, kreće gradnja stadiona u Kranjčevićevoj, najavljen je i novi klupski kamp. Uz stalno ponavljanje da je "klub financijski stabilan i da nema brige za njegovo funkcioniranje". Doduše, u pozadini se 'valjao' potencijalni skandal, potres klupskih struktura, s izvještajem Nadzornog odbora, koji je po prvoj verziji trebao biti mnogo više od samog izvještaja. Teze u dokumentu, koji je došao Skupštinarima u inbox prije sjednice, bile su vrlo oštre. NO (predsjednik je Branko Lesjak, članovi Slavko Tešija i Saša Pavličić-Bekić) 'zaprijetio je prstom' Upravi kluba, tražio da još odgovornije vodi klub, da se primarno moraju povećati komercijalni prihodi, a ne da klupske financije ovise o prodaji igrača i UEFA-inim nagradama, da budući ugovori igrača i trenera moraju imati varijabilni, a ne samo fiksni dio. Jedna od poruka NO-a, koja nikad nije ugledala javnost, jer taj izvještaj na kraju nije pročitan na Skupštini, bila je i da Dinamo mora pojačati odnose s HNS-om i ostalim kubovima, da treba inzistirati na većem udjelu od TV-prava. Ukratko, traže jaču valorizaciju proizvoda Dinamo, 'koji je, po njihovom mišljenju, duboko potcijenjen.'

Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)

Iz nekog razloga, NO se na kraju povukao, sve ove poruke nismo čuli, ostale su tek sumnje i glasine. Je li taj originalni izvještaj naznaka da u Dinamu nije sve baš tako bajno i da je 'zajedništvo svih struktura', kako je to opisao Dubravko Skender, samo maskiranje stvarnog stanja i najava da su podjele sve očitije? Ili baš suprotno, činjenica da na kraju taj dokument nije ugledao dnevno svjetlo kazuje da ipak sad svi pušu u isto jedro naslova prvaka i ne žele ničime kvariti atmosferu i fokus s travnjaka u krucijalnom trenutku sezone? Ili se, jednostavno, moramo naviknuti na prava demokracije, koja svakome daju mogućnost da propituje? Pogotovo NO-u. Ili bi se, kako se može neslužbeno doznati iz kluba, NO s tim izvještajem malo zaletio i premašio ovlasti koje ima po Statutu? A onda izvještaj ne bi bio usvojen i tek bi tad bila drama... Vidjet ćemo što će donijeti ljeto, kad završi sezona, kakvi će biti odnosi unutar samog kluba, odnosi koji, po svemu sudeći, ipak traže određeni refresh i repozicioniranje, čeka se i prijedlog promjena u Statutu. No, sad je doista najvažnije da svi u klubu svoje snage usmjere na sportski rezultat i sportski sektor, da što prije pronađu sportskog direktora, pomognu igračima i treneru osvojiti naslov i počnu pripremati novu sezonu. Jer, bez obzira na pozitivne brojke, na 7,27 milijuna plusa u blagajni, na priču kako je klub financijski stabilan, u Dinamu se ne smiju uspavati. I živjeti u oblacima.

Ono u čemu se svi slažu i o čemu svi pričaju, od NO-a, preko Skupštine, Izvršnog odbora, do Uprave, jest da je klupski cilj povećati komercijalne prihode, da bi kroz godine koje dolaze Dinamo smanjio ovisnost o UEFA-inim nagradama i prodaji svojih igrača. Legitimna težnja, to je san svakog kluba, pogotovo onih, koji žive u tolikoj mjeri od tih nepredvidljivih prihoda. Međutim, ta priča ipak je velika utopija. Ne zato što je netko nesposoban, ne zato što se u Maksimiru ne trude, uostalom, komercijalni prihodi već su se prošle godine povećali, već zato što je to u Dinamovim okolnostima nemoguće. Čak i da se svi komercijalni prihodi povećaju do željenih 20 milijuna godišnje, što jest nekakav cilj, san, kako god, čak i da se ruše rekordi po broju članova, pretplatnika, prodaji suvenira, tv-pravima... Premalo smo tržište, premali je to kolač da bi mogao napuniti klupsku blagajnu u tolikoj mjeri da Dinamo prestane ovisiti o transferima i UEFA-inim nagradama.

Dinamo je, dakle, lani uprihodio više od 77 milijuna eura, potrošio oko 70 milijuna, a to je ozbiljan budžet za konkurentnost u Europi i (planiranu) dominaciju u HNL-u. Na papiru je sve to divno i krasno, živjeti od sponzora, gledatelja, navijača, ali u praksi, ovoj Dinamovoj, priča je sasvim drugačija! Samo rezultatski uspjeh i razvoj vlastitih igrača u Školi donose miran život. I stabilnost! Moguće je da će se stvari promijeniti izgradnjom novog Maksimira, da će komercijalni prihodi tada uistinu doseći plafon, ugostiteljski sadržaji, brojni Sky boxov i VIP lože, muzej, garaža... Sve će to sigurno pomoći, ali teško da će potpuno 'izliječiti' Dinamovu ovisnost o europskom rezultatu i prodaji igrača. A i, koliko god novi Maksimir sad bio neupitan, u što svi uvjeravaju, ipak je to još uvijek priča od četiri-pet godina. Dotad su pred klubom brojni izazovi.

Zbog svega toga financijsku bismo situaciju u Maksimiru opisali kao 'dobro je, ali nema opuštanja'. Dinamo sad jest stabilan, a prema brojkama, koje se mogu iščitati iz svih tih dokumenata, Modri ne bi trebali imati drastičnih problema niti u 2025., možda i do kraja iduće sezone. Čak i da ove godine ne budu prvaci i ne igraju Ligu prvaka. Niti Europsku ligu. Još 13 milijuna stiže od UEFA-e za proteklu Ligu prvaka, prodan je Sučić za 14 milijuna eura (novac fizički stiže u ratama kroz dvije godine, ali Dinamo ima adut za factoring ili dizanje kredita), postoje potraživanja na ime prijašnjih transfera, vjerojatan je transfer Martina Baturine... Dakle, čak i uz igranje u Konferencijskoj ligi i prihod manji od 10 milijuna eura u tom natjecanju, Dinamo bi 'skupio' pristojan budžet za idućih godinu dana. Međutim, to je to, Modri imaju pravo samo na jednu lošu sezonu, na jednu siromašniju (financijski) europsku jesen. Jer, dvije uzastopne takve sezone, ipak bi ugrozile klupsku stabilnost. Povećanju komercijalnih prihoda unatoč!

Bude li prvak, Dinamo će u Ligu prvaka krenuti iz drugog pretkola. Dakle, ne iz play-offa kao lani. Pred njim će biti težak izazov, a ako ne bude prvak, samo u slučaju da bude drugi, a Rijeka uzme dvostruku krunu, Dinamo može u Europsku ligu. No, kažemo, čak da se dogodi debakl i da Dinamo završi u Konferencijskoj ligi, mogao bi to kvalitetno iskoristiti. Naime, pobjedama u tom natjecanju mogao bi nabildati klupski koeficijent i onda idućeg ljeta, ako osvoji naslov, ući direktno u Ligu prvaka! Ali, to je taj jedini luksuz, koji si Dinamo, kad su financije u pitanju, smije dopustiti, samo jednu sezonu u Konferencijskoj ligi, već bi iduće morao opet uhvatiti Ligu prvaka.

"Imamo mi i plan B i plan C ako ne budemo prvaci. Ali, još uvijek vjerujemo u plan A", kazao je nakon Skupštine dopredsjednik Dubravko Skender. Ne sumnjamo da postoje rezervni planovi. Samo, svaki od njih uključuje uštede, manje ugovore, izostanak ulaganja u momčad, novu prodaju igrača... I zato, u Maksimiru moraju sve 'baciti' na rezultat. Na sportski sektor, na svlačionicu, na nogometnu Školu. Jer, prave bitke tek sad dolaze. Počevši u nedjelju s utakmicom u Varaždinu!



Tagovi

GNK DinamoZvonimir ManenicaVelimir ZajecDubravko SkenderSkupština GNK DinamoNK Varaždin

Ostale Vijesti